Forex Piyasası

April 10, 2009

IMF ile dolaylı görüşmeler sürüyor

Türkiye ile IMF arasındaki ilk üst düzey doğrudan görüşmelerin 25-26 Nisan’da Washington’da yapılacak olan IMF-Dünya Bankası Bahar Dönemi toplantılarında yapılacağı belirtiliyor.

Türkiye’deki ekonomi kurumları, potansiyel bir stand-by anlaşmasına yönelik olarak, dolaylı görüşmeler çerçevesinde, IMF Türkiye temsilciliğiyle teknik çalışmalar yürütüyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Hazine, Maliye, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Merkez Bankası uzmanları ile IMF Türkiye Temsilcisi Hüseyin Samei ve Fon’un Ankara ofisindeki uzmanlar, potansiyel stand-by anlaşmasının teknik altyapısı konusunda önemli ilerleme kaydettiler.

IMF ve ekonomi kurumları, orta vadeli yapısal mali reform gündemi başta olmak üzere, özelleştirme, kamu mali dengesi, sosyal güvenlik, gelir ve harcama öngörüleri konusunda çalışmaları belirli bir aşamaya getirdi.

Fon ile bütçe, kamu harcamaları-gelirleri ve büyüme ile diğer konulardaki ana ayrılık konularının çözümlendiği, ayrıntılar üzerinde çalışıldığı kaydediliyor.

TÜRKİYE’DEKİ ÇALIŞMALAR

Ekonomi bürokratlarının, IMF-Dünya Bankası bahar dönemi toplantılarına kadar Türkiye’deki çalışmaları tamamlaması bekleniyor.

2009 makro büyüklüklerindeki revizyon sonrası hedefler, IMF heyetiyle yapılacak doğrudan görüşmelerde ele alınması bekleniyor.

Potansiyel Stand-by anlaşması öncesinde yapılacak doğrudan görüşmelerde, IMF’nin, eskiden olduğu gibi yapısal koşul ve kriter şartlarını öne sürmeyeceği, ancak genel finansman dengesi açısından mali koşullar ve hedefler konusunu görüşeceği kaydediliyor.

Fon, Türkiye’ye değiştirilerek yenilenmiş bir politika ve reform önerileri paketini iletmişti

IMF’nin, doğrudan görüşmelerin tıkanmasına neden olan iki konuda esneklik tanımasının ardından, G20 zirvesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn ile ilkesel olarak doğrudan görüşmelere yeniden başlama konusunda anlaşmaya varmışlardı.

ÜST DÜZEY DOĞRUDAN GÖRÜŞMELER IMF-DÜNYA BANKASI TOPLANTILARINDA

Türkiye ile IMF arasındaki ilk üst düzey doğrudan görüşmelerin 25-26 Nisan’da Washington’da yapılacak olan IMF-Dünya Bankası Bahar Dönemi toplantılarında yapılacağı belirtiliyor.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığındaki ekonomi yetkilileri, 25-26 Nisan’daki IMF-Dünya Bankası Bahar Dönemi toplantılarında Türkiye’yi temsil edecek.

Şimşek’in, toplantılarda, IMF Başkanı Dominique Strauss Khan ile Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ile görüşmesi bekleniyor.

Türkiye ile IMF arasında yapılması planlanan stand-by düzenlemesi öncesinde, dolaylı görüşmelerin bitmesinin ardından, Türkiye tarafından, Fon’a gönderilecek olan Niyet Mektubu’nun İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylanmasının ardından, yeni anlaşma yürürlüğe girecek.

Advertisements

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: