Forex Piyasası

April 10, 2009

Dipten çıkış başladı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Mart ayı kapasite kullanım oranının üretimde yükselişe işaret ettiğini söyledi.

AA

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.5’lik düşüş olsa da bu yılın Ocak ve Şubat aylarına göre kapasite kullanımının yükselmeye başladığına dikkat çekti.

Mart ayı rakamının gerilemenin durduğuna işaret ettiğini belirten Çağlayan, “Dünyadaki gelişme sinyallerinin yanında, Mart ayında uygulanan ÖTV ve KDV indirimleri önce stokları etkiledi, şimdi üretime ve kapasite kullanım oranlarına yansıyacak. Bu nedenle, Nisan ayında daha iyi rakamlarla karşılaşacağımızı öngörüyoruz. Bu çerçevede Türkiye’nin dip noktasından yavaş yavaş dönüşe geçtiğini ve çıkışa başladığını düşünüyorum” dedi.

Yükselme trendinin Nisan ayından itibaren daha da güçleneceğini öngören Çağlayan, “Bu dünyada, krize bağlı kötümser rüzgarların şiddetinin azalmasına bağlı sinyallerin yanında, ülkemizde de aldığımız önlemler sonucu olumsuz trendin hız kestiğini göstermektedir. Benim beklentim, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında olumlu anlamda önemli gelişmeler yaşanacağı yönündedir” diye konuştu.

“SANAYİNİN ÇARKLARI YENİDEN DÖNMEYE BAŞLADI”

Küresel krizden ve talep daralmasından en fazla etkilenen 4 sektörde, stokların eritilmesinin ardından üretime yeniden başlandığını belirten Çağlayan, bir çok tesiste 24 saatlik vardiyaya geçildiğini anlattı.

Sanayinin çarklarının yeniden dönmeye başladığını ancak elbette bunun sorunların bittiği, hemen pozitife geçileceği ya da geçildiği anlamına gelmediğini belirten Çağlayan, “Ancak en azından yavaş yavaş kötü gidişin tersine döndüğünün göstergesidir, sıfır noktasına doğru gittiğimizi göstermektedir” dedi.

Advertisements

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: